Życie po zakończeniu redukcji wagi to etap, którego osoby w trakcie odchudzania boją się najbardziej. Utrata kilogramów często przywołuje bowiem obawy o powrót pierwotnej wagi, zwany potocznie efektem jo-jo. Jak się przed nim ustrzec i trwale cieszyć się piękną sylwetką? Oto odpowiedź!

 

Komentarz eksperta

Konrad Gaca
Konrad Gaca
Efekt jo-jo? Nie musi Ciebie dotyczyć! Bardzo wielu moich pacjentów jest już 6, 8 czy 9 lat po odchudzaniu i wciąż ma doskonałą formę. Życie po redukcji wagi nie jest trudne, jeśli tylko zachowuje się kilka prostych zasad. Aktywność fizyczna i zdrowe nawyki żywieniowe to klucz do utrzymania wypracowanej sylwetki. Nie bójmy się, że z upływem czasu dopadnie nas efekt jo-jo – jeśli odchudzaliśmy się odpowiedzialnie i z głową, to utrzymanie wyuczonych, mądrych nawyków z pewnością nie sprawi nam problemu w przyszłości.

 

Żyj zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania

- Zawsze podkreślam, że nie istnieje dieta cud, po której – wracając do dawnych nawyków – można zachować świetną sylwetkę – zauważa Konrad Gaca. Dlatego, po zakończeniu procesu zrzucania zbędnych kilogramów, ważne jest to, aby zdrowe nawyki, które wyrobiliśmy podczas odchudzania stały się częścią naszej nowej codzienności. Racjonalne odżywianie i zachowanie aktywnego trybu życia są niezbędne do utrzymania efektów. Korzystajmy więc z wiedzy nabytej podczas redukcji wagi. Regularność posiłków, picie wody czy ograniczenie spożycia soli i cukru – to tylko niektóre z zasad mądrego odchudzania, których warto przestrzegać. Życie w zgodzie z nimi pozwoli zachować zgrabną sylwetkę również po zakończeniu odchudzania. - W mojej pracy szczególną wagę przywiązuję do etapu wyprowadzenia z diety, tak by przygotować organizm na nowy tryb, nauczyć pacjenta, jak ma postępować po procesie odchudzania, żeby nie przytyć. Aby odchudzanie pozostało skuteczne i kilogramy nie powróciły – niezbędne jest stosowanie się do zaleceń - podkreśla Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości.

 

Pokochaj aktywność

Aktywność fizyczna to klucz do utrzymania wypracowanej sylwetki! Poza wspieraniem redukcji wagi ma ona także wiele innych zalet: pomaga utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji oraz je ujędrnia. Ponadto podczas ruchu dotleniamy umysł, a wydzielane podczas aktywności fizycznej  endorfiny, czyli hormony szczęścia, wpływają pozytywnie na nasz nastrój. Po osiągnięciu wymarzonej wagi warto kontynuować rzeźbienie ciała. Dzięki temu nie tylko będziemy bardziej atrakcyjni i zdrowsi, ale także będzie to źródło satysfakcji z własnych osiągnięć. Pamiętaj, każda forma ruchu jest ważna, dlatego wybierz tą, która sprawi Ci najwięcej przyjemności.

 

Nie popadaj w skrajności

Tak jak całkowity powrót do starych nawyków jest zły, tak samo ciągłe ograniczanie się jest dla nas niekorzystne. Nie chodzi o to, aby po redukcji wagi na zawsze wystrzegać się słodyczy czy innych przekąsek. Właśnie po to podczas odchudzania podkręcamy metabolizm, aby bez wyrzutów sumienia po zakończeniu procesu od czasu do czasu pozwolić sobie na coś, co nie jest dietetyczne. Nie musisz obsesyjnie myśleć o tym, że przytyjesz – wystarczy, że będziesz stosować się do zasad zdrowego odżywiania i nie wrócisz do dawnych nawyków. Najważniejsze jest racjonalne podejście i spokój.

 

Ciesz się z tego, co zostało osiągnięte

Nowa sylwetka, lepszy stan zdrowia, atrakcyjny wygląd i dobre samopoczucie to powody nie tylko do dumy, ale i radości. – Doceniaj, ile udało Ci się osiągnąć, ale nie zapominaj, ile wysiłku Cię to kosztowało – podkreśla Konrad Gaca. Pamiętaj o tym szczególnie w chwilach słabości. Ciesz się tym, co masz i czerp energię ze swojego zwycięstwa na co dzień.